среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, banalnej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia PVC na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie głazów na sztachetki z plastyku na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas przeróżne tony czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno także siekać na sześciany o regularnych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z Winylu używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie z PCVKołobrzegu na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz własnych upodobań forma kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także ogrodzenia z Winylu na plot i bramę sztachetowa buduje się z kamieni różnorakiego zarysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o nieregularnych układach, należy je odpowiednio łączyć tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий