понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety albo żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, lecz często służą również za ozdobę. W większości wypadków takie ogrodzenie plastykowe stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których migiem rosną i mocno gęstnieją. Mnóstwo szyku maja także takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez cieniste kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek bądź kwiatami konstruują przyciągające wzrok obrazki, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja a także relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki które panują w skwerze, a także nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same rosną, nierzadko także bujnie kwitną, tymczasem wymagają również mnóstwo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia Winylowe z Ełku mogą być niezmiernie cienkie, jednakże trzeba je cyklicznie wycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot zakłada się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий