пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic mocno nie podkreśli linii trawy względnie rabaty jak niskie żywe sztachety.

Niesłychanie duże, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w przypadku potrzeby zasłania sąsiadujące domy a także ulice. Aby otworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy by nasze zielone ogrodzenie było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Należy pamiętać jednakże, że gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Nic dobrze nie uwydatni linii trawnika czy tez rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty czasami nie chcą dobrze rosnąc w wyznaczonych grządkach, niskie krzewy umieją utrzymać zielone zaplecze w wyznaczonym miejscu lub osłonią gołe place ziemi. Poprawnie przycięty nieduży żywopłot już sam zresztą robi za dekoracje ogródka. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, jakie wolno przerobić na konfitury.

Niskie albo wysokie zielone ogrodzenia wolno otrzymać z roślin iglastych.

Niestety, drzewa z tej grupy mogą być o wiele droższe niż drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta oraz trzeba go obcinać, ale jego klasę Fastigiata Robusta można zostawić bez pomocy.Będzie błyskawicznie dojrzewał oraz wstrzyma kolumnowy zarys.

Gdyby wasz zakątek jest dosyć ciemny, pożądane byłoby aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre spośród cienioznośnych gatunków maja mutacji o płowych względnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są najbardziej krzyczące w słońcu, wszak nawet w chłodu korona drzewa pozostają dosyć jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий